WIZYTA FUNKCJONARIUSZY STRAŻY OCHRONY KOLEI W NASZEJ SZKOLE

Administrator

PRELEKCJA DLA UCZNIÓW KLAS 1-3 NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY MIESZKAJĄCYCH W POBLIŻU TOROWISK, PRZEJAZDÓW I PRZYSTANKÓW KOLEJOWYCH


Pośpiech, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Walczymy o to, co najcenniejsze: ludzkie zdrowie i życie-mówią funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei .

Problem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych to dziesiątki zabitych, setki rannych i milionowe koszty.

Kiedy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowo-drogowym, nie zawsze wiadomo jak się zachować.

Dnia 29 kwietnia gościliśmy w naszej szkole dwoje funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie . Jedną z tych osób była pani Ania -mama naszej uczennicy Michaliny Stusińskiej z klasy 3b

Nasza kampania to nie tylko szczytne idee, ale przede wszystkim regularne działania, podnoszące świadomość kierowców i pieszych, ale też chcemy informować i przestrzegać dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwami, które kryje pobliskie usytuowanie przejazdów kolejowych, torowisk , przystanków kolejowych w pobliżu szkoły , domostw -mówią funkcjonariusze.

Kolejnym celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się na obszarach ruchu kolejowego, ze szczególnym uwzględnieniem stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. Mając na uwadze edukację najmłodszych SOK aktywnie uczestniczy w tego typu przedsięwzięciach.


Podczas prelekcji dzieci nie tylko zdobywały wiedzę, ale też mogły zobaczyć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany na co dzień w służbie. Dowiedziały się jak wygląda codzienna służba w SOK. Chętni uczniowie , których nie brakowało mieli okazję przymierzyć czapkę, hełm czy zestaw ochronny funkcjonariusza SOK. Bardziej dociekliwi mogli sprawdzić na jakiej zasadzie działają termowizory i noktowizory , i inne elementy wyposażenia ubioru Funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei .


Spotkanie było bardzo udane . Dzieci prezentowały swoją wiedzę i słuchały z uwagą wskazówek i pouczeń funkcjonariuszy SOK i zapewne wiele z cennych rad i pouczeń zapamiętają . Usytuowanie naszej szkoły w pobliżu torowiska i przystanku kolejowego może nieść za sobą wiele niebezpiecznych wydarzeń i skutków . Dlatego też takie prelekcje i spotkania są bardzo ważne aby edukować dzieci i młodzież , a tym samym zwiększać ich wiedzę i bezpieczeństwo -wskazywać bezpieczne zachowania, a przestrzegać przed brawurą , i niebezpiecznymi zachowaniami .

Na zakończenie uczniowie wręczyli podziękowanie od uczniów , nauczycieli -wychowawców oraz dyrekcji naszej szkoły za przeprowadzenie zajęć .
Załączone zdjęcia

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W CIECIERZYNIE
Ciecierzyn 121
21-003 Ciecierzyn
tel. 81 756-13-10
fax. 81 756-37-65
szkola@zpociecierzyn.pl