Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Wojciechowa- w ramach projektu edukacyjnego ,,POZNAJ POLSKĘ''

Administrator

W ramach projektu edukacyjnego „Poznaj Polskę” uczniowie klas drugich uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego i Wojciechowa .

Wycieczka odbyła się w dniu 17 października 2022 roku - na wycieczkę pojechały klasy :2a i 2b, łącznie 32 uczniów.

 

Wycieczka rozpoczęła się od dotarcia do Kazimierza Dolnego- perły renesansu polskiego. Dzieci spacerowały Bulwarami Nadwiślańskimi, podziwiając rzekę Wisłę. Następnie udano się na Rynek Główny,gdzie oglądano urokliwe średniowieczne kamienice oraz studnię na wybrukowanym Rynku. (Kamienice Przybysławskie,Kamienicę Gdańską oraz Kamienicę Celejowską. Następnie wycieczka przeszła w stronę Kościoła widzą po drodze Pomnik Psa. W Kościele św. Jana Chrzciciela uczniowie podziwiali najstarsze organy w Polsce, witraże, malowidła ścienne, obrazy.Na końcu przy wyjściu z kościoła złożono wpis do księgi gości. Po wyjściu z kościoła farnego dzieci z opiekunami udali się na wzgórze Zamkowe, gdzie po wejściu na dziedziniec oglądali stare mury i ruiny Zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Z wieży zamkowej dzieci mogły podziwiać piękne widoki oraz pobliską rzekę Wisłę. Z zamku widać było też Basztę -murowana budowlę ufundowaną przez króla Władysława Łokietka z XIII w. Następnie uczniowie przeszli na Wzgórze Trzech Krzyży, gdzie mogli podziwiać panoramę całego Kazimierza Dolnego.

 

Kolejnym punktem wycieczki był obiad, po którym udano się w podróż do Wojciechowa.

 

Wizytę w Wojciechowie rozpoczęto od Kuźni, w której powitał nas pan Roman Czerniec -kowal -mistrz w swoim rzemiośle. Zademonstrował on dzieciom narzędzia potrzebne do pracy kowala, urządzenia, za pomocą których wyrabia się metalowe przedmioty. Zaprosił kilkoro dzieci do pomocy przy wyrobie podkowy, miecza czy szczypiec. Kowal snuł piękne opowieści o ginącej sztuce kowalstwa. Demonstrował tablicę ukazującą historie jego rodziny, która od dawna pracuje w tym rzemiośle. Po wizycie w kuźni następnym punktem na liście zwiedzania było Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie, które znajduje się w Wieży Ariańskiej. Jest to jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, w którym prowadzone są lekcje muzealne oraz warsztaty robienia podków z masy solnej i żelaza. W muzeum powitała nas pani przewodnik, która pięknie opowiadała o sztuce kowalstwa. Pokazywała eksponaty wykonane przez kowali z całej Polski. Dzieci również mogły doświadczyć ciężkiej pracy kowala podnosząc ciężkie młoty, szczypce i inne rekwizyty. Pani przewodnik prezentowała również urządzenia z dawnych czasów, prezentowała broń wykonaną ręką mistrzów kowalstwa. Oprowadziła nas po całym muzeum pokazując wyroby z metalu, które powstały w kuźniach kowalskich. Opowiadała wiele ciekawych historii o ginącym już zawodzie -gdyż coraz mniej kowali mamy na terenie całej Polski. Zwiedzanie muzeum zakończyło się w zrekonstruowanym wnętrzu chaty -piękną legendą, którą uczniowie słuchali z wielkim zaciekawieniem.

 

Kolejnym punktem w wycieczce było Zoo w Wojciechowie, gdzie uczniowie z zaciekawieniem oglądali zwierzęta. Największe zainteresowanie wzbudził biały lew.

Wycieczka zakończyła się zabawą na placu zabaw na terenie zoo.

 

Wycieczka bardzo podobała się dzieciom.

Założone cele wycieczki zostały zrealizowane. Wybrane punkty edukacyjne

-Kazimierz Dolny -miasto -perła renesansu,

-Wojciechów -Muzeum Kowalstwa, Wieża Ariańska wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród dzieci.

 


Załączone zdjęcia

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W CIECIERZYNIE
Ciecierzyn 121
21-003 Ciecierzyn
tel. 81 756-13-10
fax. 81 756-37-65
szkola@zpociecierzyn.pl