Wycieczka do Kazimierza - w ramach projektu edukacyjnego ,,POZNAJ POLSKĘ''

Administrator

    W dniu 24 października 2022r. w ramach projektu edukacyjnego ,,POZNAJ POLSKĘ'' uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego. 

     Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kazimierza Dolnego- miasta położonego w Polsce w województwie lubelskim. Zwiedzanie Kazimierza rozpoczęliśmy spacerem nad Wisłą, następnie udaliśmy się na spacer po Rynku- perle lubelskiego renesansu. Uczniowie zachwycali  się pięknymi kamienicami- cudownie zdobioną kamienicą Przybyłów, kamienicą Celejowską uważaną ze względu na wysoką attykę za najpiękniejszą w kraju, podziwiali kazimierskie studnie słynące z ciekawej architektury drewnianych zadaszeń, ujrzeli odlew Kwadrata- małego pieska, który każde lato spędzał w Kazimierzu i wałęsał się po rynku.  Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali  historii o jego życiu oraz sytuacji, w której powstał  odlew oraz jego symbolice. Kolejnym zwiedzonym miejscem była wizyta w renesansowym kościele Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja, który stoi ponad Rynkiem i właściwie stanowi dominantę miasta, widoczną niemal z każdego miejsca. Podążając dalej ulicą miasta dotarliśmy do kazimierskiego zamku oraz baszty, gdzie poznaliśmy historię obiektu oraz podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego. Panoramę Kazimierza Dolnego ujrzeliśmy również ze Wzgórza Trzech Krzyży. Po obiedzie w Kazimierzu Dolnym nadszedł czas na realizację drugiego punktu programu wycieczki. W związku z tym,  wybraliśmy się do Muzeum Nadwiślańskiego Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej Galeria Wystaw Czasowych oraz Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach- przepis na skamielinę. Dzieci obejrzały  prezentację ,,Skąd się wzięły skamieniałości’’ oraz wysłuchały  szczegółowych wyjaśnień, następnie zadawały pytania, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec każdy z uczestników samodzielnie przy użyciu farb ozdobił według własnego pomysłu magnez- gipsową muszelkę, którą wziął do swojego domu, jako pamiątkę z pobytu w Muzeum. Muzeum Sztuki Złotniczej, to jedyna placówka w Polsce, w której można podziwiać wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem złotników polskich i w Polsce działających.  Uczniowie mogli podziwiać eksponaty-srebra polskie prezentujące złotnictwo różnych ośrodków od gotyku po współczesność, a także zbiór sreber reprezentujących ważniejsze ośrodki europejskie.

      Po dniu pełnym wrażeń nadszedł czas na zakup pamiątek.  Cieszymy się, że słońce towarzyszyło nam podczas całego pobytu. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń.

 

Agnieszka Bugała

Załączone zdjęcia

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W CIECIERZYNIE
Ciecierzyn 121
21-003 Ciecierzyn
tel. 81 756-13-10
fax. 81 756-37-65
szkola@zpociecierzyn.pl