9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu - z tej okazji uczniowie uczestniczyli w zajęciach informatycznych dotyczących właściwego zachowania się w sieci oraz niebezpieczeństw jakie mogą tam na nich czyhać. Wykonali również plakaty z tej okazji - niektóre z nich można oglądać w rozwinięciu tego posta. Przygotowałam również zbiór ciekawych linków i publikacji dla rodziców i nauczycieli.
Kompendium wiedzy o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie
Nowe edycja kompendium Polskiego Centrum Programu Safer Internet stanowiąca kompleksowy przegląd zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie. Poszczególne rozdziały dotyczą różnych obszarów zagrożeń, a książkę kończy część profilaktyczna.
Rodzina i ekrany- Relacje i bezpieczeństwo w świecie nowych technologii
Książka to zbiór wywiadów z ekspertami dotyczący korzystania z urządzeń ekranowych przez wszystkich członków rodziny. Materiał ma na celu uświadomienie rodzicom problemu nadużywania urządzeń ekranowych przez nich samych oraz dzieci i młodzież. Książka jest skierowana zarówno do profesjonalistów jak i rodziców. Wywiady można też przeczytać online oraz wysłuchać w postaci podcastów na stronie domowezasadyekranowe.fdds.pl
Nadmierne korzystanie z Internetu przez dzieci i młodzież
Publikacja ta powstała w ramach kampanii W którym świecie żyjesz? W broszurze poruszono kwestie praktyczne i teoretyczne związane z zagadnieniem nadmiernego korzystania z sieci i komputera. Autorzy publikacji zamieścili informacje o tym, jak zarządzać czasem spędzanym przez dziecko i młodzież online, a także wskazali miejsca pomocne w sytuacji zagrożenia ze strony cyberprzestępców.
Publikacja zawiera porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki, jak chronić przed nimi najmłodszych, oraz informacje o miejscach, w których na wypadek takich problemów można szukać pomocy.
Broszura jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, którzy interesują się bezpieczeństwem w internecie, a także szukają pomocy na wypadek ataku cyberprzestępców. Minisłownik, który ma formę zestawienia, pozwala poznać podstawowe wiadomości o cyberprzemocy, filtrach kontroli rodzicielskiej, materiałach prezentujących seksualne wykorzystanie małoletnich i mowie nienawiści.
I na koniec coś dla nauczycieli:
Broszura dla nauczycieli i edukatorów omawiająca różne aspekty YouTube: to, jak młodzież korzysta z platformy, kim są youtuberzy, YouTube jako źródło wiedzy. Broszura zawiera także scenariusze 4 ciekawych projektów edukacyjnych związanych z YouTube.
Media społecznościowe w szkole
Poradnik dla nauczycieli stawiających pierwsze kroki w mediach społecznościowych. Publikacja podejmuje tematykę bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych w szkole, prezentuje najpopularniejsze serwisy oraz wskazuje przykłady praktycznego ich wykorzystania w klasie.