Książki wspierające rozwój mowy

W czasach średniowiecza tylko ci niezwykle bogaci mogli poszczycić się posiadaniem książki lub jakiegokolwiek księgozbioru. Szczęśliwie dzięki Janowi Gutenbergowi i rozwojowi techniki, a na przekór statystykom, które mówią, że tylko 40% Polaków przeczytało w tym roku jakąkolwiek książkę – możemy zakupić kilka książek dla dzieci. Jeśli przeczytamy je wspólnie z naszym dziedzicem – śmiało możemy poklepać się po ramieniu, gratulując sobie wspierania dziecka w rozwoju mowy.

Najmłodsi śmiało mogą zacząć od pozycji, która szybko (i zresztą słusznie) szturmem zyskała miano kultowej. „Pucio” Marty Galewskiej-Kustry to seria licząca obecnie już pięć książek, która powoli obrasta w puzzle, małe książeczki i gry. Sam Pucio to młody dżentelmen, który wiedzie życie bardzo podobne do każdego z przedszkolaków: jedzie do babci, chodzi do przedszkola, obchodzi urodziny i zbiera grzyby. Książki są napisane tak, że idealnie odpowiadają poszczególnym stopniom rozwoju mowy: od wyrazów dźwiękonaśladowczych, przez proste i bardziej skomplikowane zdania, do prawidłowej wymowy i umiejętności samodzielnego opowiadania. Pucio ma charakter i poczucie humoru a uroku dodają rysowane pastelowymi (lecz nie cukierkowymi) kolorami ilustracje Joanny Kłos. Młody czytelnik (lub raczej słuchacz) może dorastać razem z Puciem i wspólnie z nim rozwijać swoje kompetencje językowe.


Najmłodszym śmiało można polecić także książkę Markusa Osterwaldera „Bobo. Historyjki obrazkowe dla najmłodszych”. Niepozorna na pierwszy rzut oka książka o koszatce, która trochę przypomina misia, a trochę chomika, okazuje się być świetnym wprowadzeniem w naukę mowy. Przede wszystkim proste historie z życia wzięte podzielone są na bardzo krótkie, wręcz jednozdaniowe opisy, każdy z nich zaś jest zilustrowany. Tempo jest idealnie dostosowane do możliwości małego dziecka.Nieco bardziej już rozgadanym przedstawicielom rodzaju ludzkiego polecić można serię wydawnictwa Nasza Księgarnia „Rok w…”. Książki mają różną tematykę: życie w mieście, na wsi, w lesie, w Krainie Czarów, przedszkolu, na targu. Każda z książek ma dwanaście stron, z których każda poświęcona jest innemu miesiącowi. Bohaterowie z pierwszej strony towarzysza nam aż do ostatniej, dzięki czemu lektura jest wciągająca, a my powstrzymujemy się, żeby nie przewrócić kolejnej kartki i nie dowiedzieć się „co dalej?”. Kluczem do sukcesu jest opowiadanie dziecku treści, pytanie go, słuchanie, prowokowanie do spontanicznych wypowiedzi. Dziecko poszerza swoje słownictwo z różnych dziedzin.
Na uwagę zasługuje też seria „Ulica Czereśniowa”. Każda książka to inna pora roku, a wiadomo, że żeby zaimponować paniom w przedszkolu, nasz potomek powinien bez zająknięcia wymienić je we właściwej kolejności oraz umieć co nieco powiedzieć, co się w której porze roku dzieje. Każda strona „Ulicy Czereśniowej” to ci sami bohaterowie, doświadczający zabawnych (a czasem ekscytujących) przygód. Poznajemy ich zimą, żegnamy się jesienią, a w międzyczasie jest mnóstwo okazji do rozmów z dzieckiem.Załączone zdjęcia

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W CIECIERZYNIE
Ciecierzyn 121
21-003 Ciecierzyn
tel. 81 756-13-10
fax. 81 756-37-65
szkola@zpociecierzyn.pl