Dzisiaj jest Poniedziałek. 26 lutego 2018. Imieniny obchodzą Aleksander, Bogumił, Cezariusz, Dionizy, Mirosław, Nestor.
Gontarczyk Katarzyna

Gontarczyk Katarzyna

niedziela, 03 stycznia 2016 13:45

WARSZTATY ARTYSTYCZNE "OZDABIAMY BOMBKI"

WARSZTATY MALOWANIA BOMBEK W KLASACH 1-3

 

GDY ZA OKNEM PADA ŚNIEG , A NA SZYBIE POJAWIA SIĘ SZRON –WSZYSCY ZACZYNAMY MYSLEĆ O ŚWIĘTACH BOŻEGO NARODZENIA .

ABY POCZUĆ ATMOSFERĘ ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA  ZORGANIZOWAŁYŚMY DLA NASZYCH UCZNIÓW WARSZTATY ( 14 GRUDNIA 2015 ROKU)  , NA KTÓRYCH KAŻDE DZIECKO MIAŁO OZDOBIĆ WŁASNĄ BOMBKĘ . WŁASNORĘCZNIE MALOWANE BOMBKI NA PEWNO STANĄ SIĘ OZDOBĄ DOMOWYCH CHOINEK I WSPANIAŁYM PREZENTEM DLA RODZICÓW .

Podczas warsztatów uczestnicy poznali historię tworzenia ozdób choinkowych . Dowiedzieli się na czym polega technika dmuchania szklanych kul oraz etap srebrzenia bombek . Dzieci własnoręcznie wyczarowały piękne motywy na swoich bombkach , a na koniec spotkania wspólnie zapakowaliśmy dzieła w eleganckie pudełka. Najwięcej frajdy przyniosło uczniom własnoręczne malowanie bombek. Na szklanych kulach pojawiły się bałwanki, gwiazdki ,domki, choinki i wiele innych świątecznych symboli .Na koniec malowidła zostały obsypane kolorowym brokatem i w ten sposób nabrały świątecznego , magicznego blasku.

 

niedziela, 03 stycznia 2016 13:44

FESTYN EKOLOGICZNY

niedziela, 06 grudnia 2015 14:14

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

KLASOWE MIKOŁAJKI

 

Dnia 6 grudnia  Św. Mikołaj chodzi po całym świecie rozdając dzieciom prezenty. W tym roku przybył do nas 7 GRUDNIA . Pozostawiając prezenty pod naszą nieobecność w szkole.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy Św. Mikołaja ponownie za rok !!!

 

Mikołajki święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja biskupa Miry

Zwyczaje
6 grudnia obdarowuje się dzieci prezentami, często w nocy z 5-go na 6-go podkłada się prezenty pod poduszkę lub umieszcza się je w wełnianej, dużej skarpecie. Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami : Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania)

Święty Mikołaj
Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę.
Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345.

Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała prawdopodobnie w latach 20tych naszego wieku .

niedziela, 06 grudnia 2015 14:13

UROCZYSTE PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

W czwartek 3 grudnia 2015 roku odbyło się w naszej szkole Uroczyste Pasowanie Uczniów klas 1 na Czytelników. Cała uroczystość odbyła się w bibliotece szkolnej. Uczniowie klasy czwartej przygotowali  przedstawienie pt. „Książki witają uczniów klasy pierwszej". Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, jak należy szanować książki, a pani wicedyrektor Alina Gromaszek pasowała uczniów na czytelników. Po pasowaniu każde dziecko otrzymało dyplom i pamiątkowe zakładki do książek.

niedziela, 06 grudnia 2015 14:12

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

W  dniu 2 grudnia 2015 roku . odbyło się spotkanie z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie. Policjanci  przedstawili dzieciom z klas I-III zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Następnie udzielili wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania. Na zakończenie spotkania policjanci obdarowali dzieci  naklejkami odblaskowymi.

niedziela, 06 grudnia 2015 14:12

ANDRZEJKI

Listopad to miesiąc niezwykły. Wchodzimy w niego tanecznym, halloweenowym krokiem, żeby potem w ciszy i zadumie wspominać bliskich, którzy odeszli. Koniec listopada także jest wyjątkowy. Zbliżają się ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole!

Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, choć trwają nieco w cieniu nadchodzących i wszechobecnych Świąt Bożego Narodzenia.

Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami.

Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

Z przedszkola pamiętam emocje przy ustawianiu butów w kolejce do drzwi, bo przecież wszystkie chciałyśmy wyjść pierwsze za mąż!:) W szkole podstawowej prawdziwym andrzejkowym wyzwaniem było stworzenie czytelnego kształtu z wosku lanego przez klucz. Jako nastolatka pod poduszką chowałam mnóstwo karteczek z męskimi imionami marząc, że nazajutrz wylosuję imię swojej pierwszej miłości, które – zupełnie przypadkowo i na „wszelki wypadek” - wpisałam na kilka karteczek :)

Wszystko z przymrużeniem oka i "przecież to tylko zabawa", ale… Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat.


Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo! Kiedyś zaszczytu wróżb andrzejkowych doświadczały tylko panny, a przepowiednie dotyczyły wyłącznie miłości. Teraz wróżą wszyscy niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne „przewidywania”

W tym roku tematem wiodącym „Kinowych spotkań młodych” były baśnie H. Ch. Andersena.

Tytuł: Baśnie nad baśniami
Autor: Hans Christian Andersen

Z baśniami mamy do czynienia już od najmłodszych lat. Z reguły są to nasze pierwsze zetknięcia z książkami lub powieściami zawierającymi elementy fantastyczne. Walka dobra ze złem, magia, postacie pozytywne i negatywne, dobre zakończenie, morał – to powinna posiadać baśń. Tak też jest z historyjkami stworzonymi przez jednego z najwybitniejszych pisarzy tego gatunku – Hansem Christianem Andersenem. Na hasło: „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka” , „Dziewczynka z zapałkami” czy „Mała syrenka”, każdy z nas reaguje podobnie. Mianowicie, zaczyna przypominać sobie dzieciństwo i to wspaniałe uczucie bezpieczeństwa, naiwności, beztroski i niewiedzy dotyczącej otaczającego nas świata.

W ,,Baśniach nad baśniami’’ spotykamy się m. in. ze złą Królową Śniegu, odważnym ołowianym Żołnierzykiem, biedną Dziewczynką z zapałkami, niezdecydowanym Krasnoludkiem, nieszczęśliwą Calineczką i innymi postaciami, które są równie wspaniałe jak te tutaj wymienione. Ten gatunek epicki, jakim jest baśń zawiera ludową mądrość. Jest to dość interesujące, bowiem sprowadza się do tego, że legendy, baśnie, klechdy, mity itp. zawierają to sławne ziarnko prawdy.

Zachęcam was do tego, abyście czytali baśnie czy klechdy. Może któregoś dnia odczujecie potrzebę obudzenia wspomnień i sięgniecie po swoje ulubione opowieści z dziecięcych lat. Któż to wie?;) Mam tylko jedną uwagę –nie tłumaczcie sobie, że jesteście już za starzy na baśnie! To nie jest żadne wytłumaczenie. Pomimo dojrzałego wieku, w każdym z nas pozostaje część dziecka, która czasem daje o sobie znać. Może jednym z tych ,,znaków’’ jest właśnie powrót do świata krasnali, elfów, aniołków, łabędzi, syrenek, itd. Nie dajcie się zwieść i czytajcie baśnie, oto moja rada!

«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»
Strona 1 z 11