Dzisiaj jest Środa. 21 lutego 2018. Imieniny obchodzą Eleonora, Feliks, Fortunat, Kiejstut, Teodor, Wyszeniega.
środa, 12 grudnia 2012 21:28

ROZWÓJ MOWY DZIECKA OD NARODZIN DO 7 ROKU ŻYCIA.

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dziecko poznaje świat, dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność mówienia pozwala mu wyrazić swoje spostrzeżenia, pragnienia i uczucia. Podstawową wiedzę o tym, jak rozwija się mowa dziecka powinien posiadać każdy rodzic, aby umiejętnie kierować jej rozwojem. Bez tej wiedzy możesz dziecku zaszkodzić, wymagając tego, czemu sprostać nie może, czy też lekceważąc, przeoczając niepokojące sygnały.

Nadawanie mowy i jej odbiór zależne są od czynności:
  •   mózgu, z których najważniejsze są zjawiska powstające w strukturach korowych, ale ważne są także zjawiska zachodzące w układzie pozapiramidowym i drogach nerwowych;
  • narządów mownych (oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych); kierowanych przez struktury korowe i zależnych także od działania nerwów obwodowych oraz od budowy anatomicznej wymienionych narządów;
  • narządu słuchu i od jego właściwości, warunkujących słyszenie i rozumienie mowy innych osób, a także kontrolę mowy własnej (w percepcji mowy bierze udział w pewnym stopniu także narząd wzroku, umożliwiający odczytywanie mowy z ruchów ust)

 

Bardzo serdecznie zachęcam do przeczytania artykułu zamieszczonego w załączniku , który w bardzo przystępny sposób przedstawia ten najważniejszy okres w rozwoju mowy i myślenia dziecka.

 

 

 

Czytany 3598 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 grudnia 2012 22:00
Wójtowicz Grażyna

 

Logopeda
specjalista neurologopeda