Dzisiaj jest Czwartek. 22 lutego 2018. Imieniny obchodzą Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor, Wiktoriusz, Wrócisław.
Konkursy świąteczne dla uczniów klas I-III PDF Drukuj Email

I.KONKURS :„Szopka" SKĄD WZIĘŁA SIĘ TRADYCJA SZOPKI BOŻONARODZENIOWEJ? Siano, żłóbek, Maryja i św. Józef pochyleni nad małym dzieciątkiem. Dookoła zwierzęta, pasterze i trzej królowie - tak wyglądają szopki, które co roku w okresie Bożego Narodzenia zdobią wszystkie kościoły. Często zachwycają pomysłowością lub przeciwnie biją prostotą i ubóstwem. Skąd wzięła się tradycja betlejemskiego żłóbka i jak się zmieniała?

Za twórcę tradycyjne szopki uznawany jest żyjący w XIII wieku św. Franciszek. Ale poniekąd niesłusznie, bo zwyczaj jest dużo starszy. Po raz pierwszy szopka pojawiła się Betlejem już w 330r. n.e. Był to marmurowy żłobek umieszczony w wykutej skalnej grocie. Ponad pół wieku później szopka wyglądała już bardzo podobnie do tej współczesnej. Grocie nadano już kształt stajenki a  w środku stanęły rzeźby Świętej Rodziny. Tradycja dotarła z Betlejem do Rzymu. Pierwsza rzymska szopka stanęła w Bazylice Matki Bożej Większej. To przy niej papież celebrował wigilijną mszę świętą.

Dziś to właśnie Włochy nazywane są ojczyzną szopek. Ale przyczynił się do tego św Franciszek. W 1223r. w swojej pustelni w Greccio wystawił razem z pobliskimi mieszkańcami inscenizację wydarzeń z związanych z narodzinami Jezusa. Stąd często nazywa się świętego ojcem współczesnej tradycji szopkarskiej. Mijały wieki a bożonarodzeniowe szopki przechodziły przeróżne modyfikacje. Symbolika i przesłanie zostało jednak niezmienne do dziś. Największy rozkwit tej wigilijnej tradycji nastąpił w XVIII w. Wtedy szykowano je z prawdziwym rozmachem -  postacie wykonywano z wosku, terrakoty, drewna czy kamienia. Miały przeróżne kształty i misterne konstrukcje. Wiele tych małych dzieł sztuki zachowało się do dzisiaj i zachwyca we włoskich muzeach szopek.

Do Polski zwyczaj bożonarodzeniowych żłóbków dotarł już w XIII w. Do naszych czasów w  kościele św. Andrzeja w Krakowie zachowały się figury z 1370r. Tradycja szybko się przyjęła i zyskała ogromną popularność. Dziś w każdym kościele jest niezbędnym elementem bożonarodzeniowej dekoracji.

W niektórych parafiach pojawiają się kontrowersyjne szopki odzwierciedlające np. wydarzenia polityczne lub poruszające kwestie obyczajowe. W wielu co roku organizowana jest tzw. żywa szopka. W stajence stoją prawdziwe zwierzęta a aktorzy odgrywają rolę Maryi, św. Józefa i pasterzy.

Najważniejsze jednak pozostaje niezmienne przesłanie sprzed ponad dwóch tysięcy lat, że w ubogiej szopie przyszedł na świat syn Boga.

KONKURS NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Szopki Bożonarodzeniowe corocznie cieszą nasze oczy ,  ale też biorą udział w konkursach. W naszej szkole również został ogłoszony konkurs na „Szopkę”.

Celem konkursu było:

 • Propagowanie chrześcijańskich wzorów przeżywania świąt Bożego Narodzenia
 • Umożliwienie uczniom podejmowania aktywnych działań twórczych
 • Kształtowanie postaw estetycznych otwartych na tworzenie i odbiór sztuki
 • Promocja talentów wśród dzieci

Zasady uczestnictwa:

 • Konkurs adresowany był do uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej
 • Uczniowie mieli za zadanie wykonać  dowolnej wielkości Szopkę Bożonarodzeniową z dowolnie wybranych materiałów
 • Do szopki należało trwale przymocować wypełnioną drukowanymi literami wizytówkę (imię i nazwisko ucznia, klasa)
  • Prace miały być wykonane samodzielnie. !!!

 • Jury w składzie :Pani Monika Siegieda , pani Urszula Zielonka i pani Katarzyna Gontarczyk oceniały prace według następujących kryteriów:

-        sposób ujęcia tematu - konieczne nawiązanie do bożonarodzeniowej tradycji, zgodnej z przesłaniem biblijnym

-        estetyka wykonania

-        walory artystyczne

-        kreatywność w doborze materiału oraz formy.

 • Pracę należało dostarczyć do szkoły do dnia 5 grudnia 2016 r.
 • Najlepsza praca miała zostać przekazana na Konkurs Diecezjalny do Szkoły w Niemcach

 

Na konkurs wpłynęło 23 prace. Jury przyznało miejsca I i II. Jury wzięło pod uwagę samodzielność wykonanej pracy, pomysłowość i estetykę . Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych uczniów w konkursie „Szopka”.

LISTA NAGRODZONYCH UCZNIÓW KLAS I-III

W KATEGORII „SZOPKA”

I MIEJSCE:

1.Radczuk Weronika-kl.3a

2.Zdun Karolina-kl.2b

3.Oblak Jakub-kl.1

4.Szymański Paweł-kl.2a

5.Jakubaszek Wiktoria-kl.2a

6.Czujkowska Oliwia-kl.3a

II MIEJSCE:

1.Małyska Oliwia-kl.2a

2.Sadurska Aleksandra-kl.2a

3.Widyński Kacper-kl.2a

4.Dzirba Jakub -kl.2a

5.Kozieł Patryk-kl.2a

6.Domin Adam-kl.3a

7.Wójtowicz Aleksandra-kl.3b

8.Torbicz Alicja-kl.3b

9.Zacharek Filip-kl.2b

10.Chudowolska Laura-kl.2b

11.Kowal Michalina-kl.2b

12.Sołtys Hania-kl.3a

13.Wasilewska Anita-kl.1

14.Kuzioła Julia-kl.3a

15.Oleszczuk Zuzia-kl.1

16.Kowalski Oliwier-kl.3a

17.Kusy Natalia

GRATULUJEMY

II.KONKURS :”Kartka świąteczna”

KRÓTKA HISTORIA KARTKI ŚWIĄTECZNEJ

Kartki świąteczne - wysyłamy ich co roku całe mnóstwo, urzędy pocztowe pękają w szwach, projektowane są specjalne znaczki pocztowe ze świątecznymi ilustracjami oraz specjalne koperty. Skąd wzięła się tradycja kartki świątecznej? Charakterystycznego blankietu z wypisanymi życzeniami na Boże Narodzenie? Poznajcie krótką historię kartki świątecznej.

"Wynalezienie" kartki świątecznej przypisuje się Anglikowi, sir Henry'emu Cole, który wydał swój blankiet 1 maja 1843 roku. Ilustrację zaprojektował John Callcott Horsley - znalazła się na niej typowa XIX-wieczna rodzina popijająca wino, po bokach obrazku znalazły się ryciny przedstawiające pomoc ubogim. Napis "A Merry Christmas and a Happy New Year „ do dziś jest najpopularniejszą formą życzeń świątecznych.

Chociaż mało kto o tym wie, już ponad 50 lat temu udowodniono, że to nie Anglicy mają pierwszeństwo w kartkach świątecznych, ale Szkoci. Chociaż w pierwszej połowie XIX wieku w Szkocji nie obchodzono jeszcze Bożego Narodzenia, dowiedziono, że pierwszą kartkę świąteczną zaprojektowano właśnie tu. Jej autorem był Thomas Sturrock, zainspirowany "projektem"... sklepikarza.

Pomysł życzeń świątecznych wywodzi się od niejakiego Charlesa Drummonda. mieszkańca Leith, właściciela drukarni i księgarni w Kirkgate. W 1841 roku, Drummond umieścił na wystawie swojego sklepu w Leith grafikę, znaną dziś, jako "pierwsza kartka świateczna". Pomiędzy świątecznymi hasłami wstawił obrazek uśmiechniętej twarzy kobiety, ozdobionej tradycyjnym świątecznym czepcem. Jego wnuczka dopisała na odwrocie "świąteczne" życzenia dla Thomasa Sturrocka, a nad obrazem uśmiechniętej twarzy widniał szkocki napis "Guid New Year an'mony o'them". Drummond zauważył zainteresowanie grafiką i jej formą i jeszcze w tym samym roku "wydał „kartkę świąteczną” z odpowiednimi, międzynarodowymi świątecznymi życzeniami.

KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

W tym samym czasie w naszej szkole ogłoszony został również konkurs na „Kartkę świąteczną’.

Celem konkursu było:

 • Umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu.
 • Popularyzowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych.
 • Rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.
 • Uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Zasady uczestnictwa:

 • Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej.
 • Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać samodzielnie jedną kartkę świąteczną w formacie A5 (połowa małego kartonu z bloku),  dowolnie wybraną techniką (np. rysunek, malarstwo, wyklejanka, wydzieranka, kolaż, witraż, technika łączona).
 • Na odwrocie każdej pracy należało wpisać imię i nazwisko autora oraz klasę.
 • Prace uczniowie mieli przekazywać wychowawcom klas.

Prace oceniła komisja, w składzie: pani Monika Siegieda , pani Urszula Zielonka , pani Katarzyna Gontarczyk ,która w swojej ocenie uwzględniła ;

 • Poprawność rozumienia tematu
 • Ogólny wyraz artystyczny (inwencję twórczą)
 • Samodzielność wykonania
 • Staranność wykonania

Na konkurs wpłynęło 45 kartek świątecznych. Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych uczniów w konkursie „Kartka Świąteczna”.

LISTA NAGRODZONYCH UCZNIÓW KLAS I-III

W KATEGORII „KARTKA ŚWIĄTECZNA”

I MIEJSCE:

1.Ułan Igor- kl.1

2.Sadurska Aleksandra- kl.2a

3.Szymański Paweł -kl.2a

4.Wysokińska Julia- kl.1

5.Gawrońska Milena-kl.1

6.Chudowolska Laura-kl.2b

7.Gawrońska Daria- kl.2a

8.Wasilewska Anita-kl.1

9.Patyra Bartek -kl.3b

II Miejsce:

1.Sołtys Wiktoria -kl.2a

2.Dzirba Jakub-kl.2a

3.Banach Wiktoria-kl.2b

4.Kowal Michalina-kl.2b

5.Oblak Jakub-kl.1

6.Brzozowska Alicja-kl.2a

7.Góżdż Martyna -kl.2a

8.Bujak Marcelina -kl.2b

9.Zdun  Karolina -kl.2b

III Miejsce:

1.Sołtys Hania-kl.3a

2.Geveorgyan Michalina-kl.2b

3.Patyra Wojtek-kl.2b

3.Szewczyk Zosia-kl.1

4.Gawrońska Agnieszka -kl.2b

Wyróżnienia:

1.Widyński Kacper-kl.2a

2.Kuzioła Julia-kl.3a

3.Kozieł Patryk-kl.2a

4.Oleszczuk Zuzia-kl.1

5.Jakubaszek Wiktoria-kl.2a

Za udział:

1.Szewczyk Stasio-kl.3b

2.Wysok Maja-kl.3b

3.Sowińska Maja-kl.2b

4.Kurant Zuzia-kl.1

5.Kurant Nikola-kl.2b

6.Dąbrowska Lena-kl.1

7.Tkaczyk Justyna-kl.2a

8.Poniatowski Aleks-kl.3b

9.Małyska Oliwia-kl.2a

10.Kostyra Filip-kl.3b

11.Gawroński Bartek-kl.3b

12.Kusy Natalia-kl.2a

13.Wolińska Daria-kl.2b

14.Poniatowski Dorian-kl.1

15.Hunek Weronika-kl.2b

16.Madej Piotr-kl.3a

17.Poniatowski Dominik-kl.1

18.Gnioska Maciej-kl.3a

GRATULUJEMY

kb1kb2kb3kb4kb5kb6