Dzisiaj jest Czwartek. 22 lutego 2018. Imieniny obchodzą Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor, Wiktoriusz, Wrócisław.
Karnawał w klasach I-III PDF Drukuj Email

ZABAWA KARNAWAŁOWA W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Karnawał na świecie

Karnawał w języku staropolskim określano jako zapusty. Jest to okres od Święta Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia, aż do Wielkiego Postu rozpoczynającego się w Środę Popielcową.

Karnawał jest potocznie rozumiany jako okres przed Wielkim Postem i oznacza zimowy czas zabawy, tańca i kolorowych maskarad. Natomiast etymologii słowa karnawał należy szukać w języku włoskim - carne vale, które oznaczało nic innego, jak pożegnanie mięsa (w polskim - mięsopust). Podobno karnawał tak mocno związany jest z tańcem, dzięki jego dawnym obchodom, które polegały na podskokach. Im większy był skok - tym gleba miała być płodniejsza i miało wyrosnąć z niej więcej zboża.

Dziś raczej nikt nie zastanawia się nad tym skąd wziął się karnawał. Dla większości ludzi jest to po prostu radosny czas zabaw i przebieranek. Karnawał w Polsce traktuje się właściwie jak bardziej huczną i odświętną imprezę. Organizowane są eventy w centrum miast, ale częściej chadza się do klubów i spotyka ze znajomymi. Nie jest to na pewno tak spektakularnie obchodzony czas, jak w innych krajach.

Wielu ludzi marzy o tym, aby spędzić chociaż dzień podczas karnawału, w brazylijskim Rio de Janeiro. Jest to największy karnawał na świecie. Pierwszy bal karnawałowy odbył się tam w 1840 roku. Zobaczyć wielką, kolorową paradę, która każdego roku płynie ulicami Rio, to na pewno niezapomniane doświadczenie. Podczas karnawału, wybierane są najlepsze choreografie, stroje i pokazy. A jest z czego wybierać! Szkoły i zespoły taneczne, przygotowują swe układy miesiącami, dla tego jednego występu !

Bardzo starą tradycję karnawałową (najstarszą w Europie), posiada Wenecja. Porównuje się go nawet do brazylijskiego karnawału. Jego tradycja sięga XI wieku. Dawniej, miał na celu zjednanie i wyrównanie na ten czas, różnic między warstwami społecznymi. Podczas karnawału prezentują się teatry weneckie. Organizowana jest także wystawa pięknych masek weneckich, która gromadzi tysiące ludzi. Największa tradycja weneckiego karnawału to Lot Anioła. Jest to zabawa, do której zachęcane są sławne osobistościLot Anioła polega na zjechaniu z dzwonnicy po linie.

Co prawda karnawał dopiero co się zaczął, ale warto już teraz przypomnieć, jak będą bawić się ludzie w różnych zakątkach świata. Jak widać niektóre kraje, przykładają do karnawału wielką wagę, a święto to, staje się jednym z najważniejszych w roku.

Bal karnawałowy w naszej szkole

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Dnia 15 stycznia 2018r. odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, biedronek, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Bal poprowadziły wychowawczynie klas 1-3 wraz z uczniami z klas gimnazjalnych -reprezentujących Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Również uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali nagłośnienie, muzykę, która od pierwszych taktów zagrzewała dzieci do wspólnej zabawy i korowodów tanecznych. Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna, dzieci podśpiewywały tegoroczne muzyczne hity. A w przerwach pomiędzy pląsami starsi koledzy umilali nam czas rozgrywając różne konkursy – wręczając drobne nagrody i słodycze wszystkim uczestnikom. Gdy pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy, wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było bawić się dalej. Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upłynął szybko. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem tego balu. Po tegorocznym balu pozostały już tylko wspomnienia. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny bal !!!

Opracowała: K.Gontarczyk

11011122346789