Dzisiaj jest Środa. 21 lutego 2018. Imieniny obchodzą Eleonora, Feliks, Fortunat, Kiejstut, Teodor, Wyszeniega.
KONKURSY ŚWIĄTECZNE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 18 grudnia 2017 18:53

*Szopka bożonarodzeniowa

Szopka bożonarodzeniowamakieta lub diorama przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa (stajni, jaskini lub groty). Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny (mały Jezus, Maria oraz Józef). Najczęściej elementem szopki polskiej są także postaci Trzech Mędrców, pasterzy, a także bydło (wół i osioł) i owce, Gwiazda Betlejemska, anioły.

 

Historia

Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania  w zależności od regionu świata, z którego pochodzą np. szopka neapolitańska , szopka krakowska .

Formy

Szopka bywa wykonywana jako miniatura – jako taka często jest obiektem kolekcjonerskim , a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. Tak zwana "żywa szopka", to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.

W naszej szkole znajomość historii oraz form szopek bożonarodzeniowych jest doskonale znana. Przekonać się o tym wszyscy mogliśmy oglądając wystawę szopek , a w zasadzie prac konkursowych uczniów klas 1-3  zgromadzonych na górnym korytarzu obok klas 1-2.

Na konkurs pt: ”Szopka bożonarodzeniowa” wpłynęły 22 prace. Jury miało trudne zadanie - dokonać wyboru najlepszych i najciekawszych prac, a zaraz zgodnych z wymaganiami regulaminu .Ostatecznie jury zdecydowało przyznać wszystkim równorzędne miejsca , a jedynie wyróżnić jedną szopkę Pawła Szymańskiego , którego praca będzie reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie w Niemcach . Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych uczniów:

LISTA NAGRODZONYCH UCZNIÓW W KONKURSIE NA ŚWIĄTECZNĄ SZOPKĘ

I MIEJSCE

1.Dzirba Jakub -kl.IIIa

2.Szymański Paweł-kl.IIIa- nominacja do Gminnego Konkursu w Niemcach

3.Hunek Weronika-kl.IIIb

4.Szlachetka Jakub-kl.Ib

5.Wójcik Ksawery-kl.Ia

6.Nowak Kinga-kl.Ia

7.BEgiełło Filip-kl.Ia

8.Poniatowski Dorian-kl.II

9.Poniatowski Dominik-kl.II

10.Dzirba Klaudia-kl.Ia

II MIEJSCE

1.Węgrzyn Bartek -kl.Ia

2.Bondos Amelka -kl.II

3.Kozieł Agata-kl.Ia

4.Oleszczuk Zuzia -kl.II

5.Wasilewska Anita-kl.II

6.Niećko Filip-kl.Ib

7.Supryn Arek-kl.Ia

8.Wasil Kacper-kl.Ia

9.Pieczywek Aleksandra-kl.Ia

10.Wiącek Agnieszka-kl.IIIa

11.Banach Wiktoria-kl.IIIb

12.Kowal Michalina-kl.IIIb

*Historia świątecznych kartek

Nawet najfajniejszy mail, mms, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej kartki. Na szczęście z roku na rok Urzędy Pocztowe notują coraz większe zainteresowanie bożonarodzeniowymi pocztówkami. Znów wysyłamy kartki, bo czy da się życzenia płynące prosto z serca wyrazić inaczej niż za pomocą papieru i długopisu?

Kto wymyślił świąteczne kartki

Dawno, dawno temu, bo w 1843 roku Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta wpadł na genialny pomysł. Swojej bardzo licznej grupie przyjaciół i znajomych zamiast wysyłać ręcznie pisane życzenia świąteczne zamówił   u zaprzyjaźnionego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami. Następnie, aby mieć zapas na lata udał się do drukarni i ten przedstawiający wznoszącą toasty rodzinę rysunek powielił tysiąckrotnie.

Idea bożonarodzeniowych kartek choć niezwykle ciekawa nie rozpowszechniała się zbyt szybko. W 1865 roku radca dworu pruskiego i generalny poczmistrz zgłosił projekt 'pocztowego listka', czyli pocztówki niewymagającej koperty. Niestety komisja odrzuciła projekt. Przełom nastąpił 4 lata później, bo w 1869 roku, gdy Emanuel Herrmann - profesor ekonomii w Akademii Wojskowej w Wiener-Neustadt, w memoriale "O nowym sposobie korespondowania pocztą" udowodnił, że ta forma korespondencji jest niezwykle atrakcyjna, oszczędza bowiem czas i papier. Bożonarodzeniowe kartki zyskały rzeszę zwolenników. Jednakże dość istotną wadą było to, że początkowo nie można było ich wysyłać za granicę.

Wszystko zmieniło się 1 lipca 1875 roku gdy kartki dopuszczono do obiegu międzynarodowego. Od tej chwili popularność korespondencji pocztówkowej rosła lawinowo, a produkcja kartek wykroczyła poza Europę. Rozpoczęło się prawdziwe pocztówkowe szaleństwo.

W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na polską nazwę karty pocztowej. Wśród propozycji między innymi znalazły się: „liścik” , „listówka”,  „otwartka”  i „pisanka”. A ostatecznym zwycięzcą została zgłoszona przez Henryka Sienkiewicza „pocztówka”. Obecnie świąteczne kartki zachwycają swoją różnorodnością.

Kartka świąteczna – okolicznościowa kartka pocztowa, często w formie karnetu, z grafiką lub ilustracją tematycznie nawiązującą do świąt, ich symboli i tradycji. Wiele z kartek zawiera też gotową treść życzeń świątecznych. Idea kartek świątecznych narodziła się w XX wieku dzięki masowemu rozwojowi poligrafii. W Polsce zwykle są wysyłane z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Mimo rozpowszechnienia poczty elektronicznej, która ograniczyła korzystanie z usług tradycyjnej poczty, kartki świąteczne z życzeniami nadal cieszą się ogromną popularnością. Wiele przedsiębiorstw zamawia własne projekty i wysyła je do klientów.

Kolejnym konkursem świątecznym ogłoszonym w naszej szkole w okresie przedświątecznym był konkurs na „Kartkę świąteczną”. Uczniowie w swoich pracach przedstawili własne pomysły i projekty na kartkę świąteczną . Na konkurs wpłynęło 38 kartek wykonanych przez uczniów klas 1-3. Jury dokonało oceny prac pod kątem wymagań zawartych w regulaminie. Listę nagrodzonych uczniów zamieszczamy poniżej .

LISTA NAGRODZONYCH UCZNIÓW W KONKURSIE ŚWIATECZNYM NA KARTKĘ

I MIEJSCE:

1.Szewczyk Zosia -kl.II

2.Wysokińska Julia- kl.II

3.Jakubaszek Wiktoria-kl.IIIa

4.Kowal Michalina pkl.IIIb

5.Banach Wiktoria-kl.IIIb

6.Oleszczuk Zuzia -kl.II

7.Bujak Marcelina -kl.IIIb

8.Supryn Arek- kl.Ia

9.Dzirba Jakub -kl.IIIa

10.Dzirba Klaudia-kl.Ia

11.Kozieł Patryk-kl.IIIa

12.Tkaczyk Justyna-kl.IIIa

II MIEJSCE:

1.Szymański Paweł-kl.IIIa

2.Zdun Karolina-kl.IIIb

3.Węgrzyn Bartek-kl.Ia

4.Kurant Nikola -kl.IIIa

5.Gevorgyan Michalina-kl.IIIb

6.Wójcik Ksawery -kl.Ia

7.Stanisławek Filip -kl.Ia

8.Bagiełło Filip-kl.Ia

9.Wasilewska Anita -kl.II

10.Oblak Jakub -kl.II

11.Wiącek Agnieszka -kl.IIIa

III MIEJSCE:

1.Banach Jakub-kl.Ia

2.Widyński Kacper-kl.IIIa

3.Chudowolska Laura-kl.IIIb

4.Góżdż Martyna -kl.IIIa

5.Sadurska Aleksandra-kl.IIIa

NAGRODY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE:

1.Kurant Zuzia-kl.II

2.Dąbrowska Lena -kl.II

3.Sowińska Maja-kl.IIIb

4.Poniatowski Dorian-kl.II

5.Poniatowski Dominik-kl.II

6.Grzegorczyk Zuzia -kl.II

7.Kowalczyk Mateusz-kl.IIIa

8.Bujak Sonia-kl.Ia

9.Patyra Wojciech -kl.IIIb

10.Połom Aleksandra-kl.II

 

Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy !!!

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej Wigilii klas 1-3 .

A piękne prace wykonane ręką dzieci przy niewielkiej pomocy rodziców możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach , lub na wystawie obok sali  nr 16.

ks01ks02ks03ks04ks05ks06ks07ks08ks09ks10ks11ks12ks13ks14ks15ks16ks17