Dzisiaj jest Czwartek. 22 lutego 2018. Imieniny obchodzą Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor, Wiktoriusz, Wrócisław.
WARSZTATY BANDAŻOWANIA URAZÓW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 18 listopada 2017 17:10

15 listopada 2017 roku odbyły się warsztaty poświęcone nauce prawidłowego bandażowania, prowadzone przez  pielęgniarkę z lubelskiego szpitala -panią Martę Nieradkę. Zajęcia  prowadzone były w klasach: VI i VII. Bandażowanie jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy. Pozwala ono na wstępne usztywnienie kończyny, zatamowanie krwawienia, przytrzymanie opatrunków oraz odseparowanie rany od środowiska zewnętrznego. Uczniowie dowiedzieli się, że zanim przejdą do samego bandażowania powinni się rozeznać w sytuacji. Sprawdzić stan poszkodowanego, jego przytomność, oddech i działać w zależności od sytuacji. Jeżeli dostrzegą śmiertelne zagrożenie powinni zacząć od czynności ratowania życia i wezwania pomocy. W mniej drastycznych przypadkach należy po prostu uspokoić ofiarę, dowiedzieć się co się stało i dostosować działania. Kolejnym krokiem po rozpoznaniu jest ułożenie ofiary w wygodnej pozycji (w przypadku utraty przytomności pozycji bezpiecznej) siedzącej lub leżącej.

Następnie pani Marta omówiła sposoby postępowanie przy różnych urazach kończyn (złamania, skręcenia, zwichnięcia),  urazach  stawu kolanowego, zwichnięciach  barku, skaleczeniach  i otarciach.

Po czym przystąpiła do pokazu bandażowania omówionych urazów. W dalszej części zajęć uczniowie samodzielnie wykonywali bandażowanie hipotetycznych urazów. Byli bardzo zaangażowani w zajęcia. Serdecznie dziękujemy pani Marcie za przekazanie nam tak ważnych informacji.

ban01ban02ban03ban04ban05ban06ban07ban08ban09ban10ban11ban12ban13ban14ban15